En Etkili Feromon Parfümler Baştan Çıkarıcı Parfümlerde % 25 İndirim 2017 Yılının En Sexy Parfümleri Kokunuzla Büyüleyin 1 Sıkışta Etkilemek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

İlk Parfümü Kimler Buldu Tarihçesi İcadi

İlk parfümün kimler tarafından nasıl bir şekilde bulunmasına ilişkin kısaca bahsedeceğimiz yazımızda parfümü kimler nasıl icat etti? parfümün kısa tarihinden ve açıklamasından bahsedilmiştir.

İlk önce kısaca, parfümün tanımı ne demek; Parfüm şişelenmiş güzel kokuların karışımından ortaya çıkan ürüne parfüm denilmektedir. Latince dinde ''uçucu'' anlamına gelen ''Parfumum'' kelimesinden türeyerek dilimizdeki yerini almıştır.


Parfümün Tarihçesi

İlk Parfüm ve Tarihçesi

Mısırlılar tarafından özenle kullanılan güzel kokular ilahi bir anlam taşıyan koku kullanımları ve Macaristan kraliçesi Elisabeth Von Ungar tarafına aftedilen 'Macar Suyu' anlamına gelen çağdaş parfüm hakkında genel bilgilere yer verilmektedir.

Özetle parfüm kimler tarafından ve nasıl bulundu bu konular üzerine yaşanan tarihçesinden ve kimler tarafından nasıl kullanıldığı ve tarihçeleri, Mısırlıların koku anlayışı, çağdaş parfüm ve 20.yy da parfüm hakkında makalemize devam edeceğiz.

Mısırlılarda Kokuların Kullanımı


Mısırlıların içerisinde bulunduğumuz yıldan yaklaşık olarak, 5000 yıl öncesine dayanan ve günümüze gelen bir hikayede Mısırlıların ''Ra'' (Güneş Tanrısı) için güneşin doğup batmasına kadar olan zaman zarfı içerisinde Rana (güzel) kokan otları yakarak, ona bir tür şükran duyduklarını dile getirirlerdi. Hayatı sona eren kişilerin mezarlarından güzel kokan kokular ve mumya yapmakta kullanılan yine güzel kokan yağlardan oluşan malzemelerle onları mumyalarlarmış. Mısırlıların kokuya önem verdikleri bir başka kanıt ise yapılan arkeoloji araştırmalarında ; Mısır Firavunu Tutankhamon'un mezarında çıkan parfüm şişelerinin ve krem yağlarının çıkarılması, bir ön görü niteliğini taşıması etken oluşturdu.

Mısırlıların günlük yaşamları içerisinde de kokuya önem verdikleri, kullandıkları pomatlardan (genellikle saça sürülen yağlı ve kokulu bir krem) kullandıkları bilinmektedir, bunların içerisinde en çok önemsedikleri ise ''kyphi'' adı verilen bir tür kokulu yağdı. Bahsi geçen Kyphi'nin içeriğini oluşturan bazı şeyler şu şekildedir; Mersin çiçeği, bal, pirinç, şarap, ardıç, katırtırnağı ve safrandan oluşan bir tür formülizasyondur. Tabi ki bu kokuları En güzel kokan benim! şeklinde yansıması da görmezlikten gelinemez. Mısırın en güçlü kadınları arasında olan ve mısır firavunu Tutankhamon'un kayınvalidesi olan Nefertiti isminin kelime manası ''güzelden gelen'' Nefertiti'nin yasemin banyosunun yaptığı söylenmekte ve banyo sonrasında enden görülen çiçekler, sandal ağacı ve amber sürdüğü rivayet edilmektedir. Burada ilk parfüm niteliğinde güzel kokuların kullanıldığını söylemek mümkün olacaktır.

İlk Çağdaş Parfümün Kullanımı


14. Yüzyıl Çağdaş özelliklere sahip bilinen ilk parfüm 14. yüzyıla denk gelen 1370 yılında kraliçe Elisabeth Von Ungar'a (Macar Kraliçesi) sunuldu. Bu çağdaş parfümün aromasını ise şu kokular oluşturuyordu, esans, biberiye yağı ile alkol karışımından formülize edilmiş, lavanta yağı ile zenginlik katışmış ilk çağdaş parfüm niteliğindedir. İsmi ise ''Macar Suyu'' olarak bilinmektedir.

16. Yüzyılda teknoloji ve bilimin ilerlemesi ile birlikte Fransa'da parfümün en fazla üretilip-tüketildiği bir ülke halini aldı, parfüm kullanımının vücuda sürülmesi sağlık sorunlarına neden olacağı düşüncesi ile birlikte parfüm daha çok kötü kokuların önüne geçmek için kullanılır bir hal aldı.

17. ve 18. Yüzyıllar içerisinde parfüm sektörünün oldukça ilerlemesi ve rekabet kazanması ile birlikte Fransa'nın Grasse bölgesi parfüm ticaretinin merkezi haline geldi.

20. Yizyılda ise parfümler daha çok kişilerin kendine has bir imzası gibi kullanılmaktadır.
Bahsedilen makalemizde kısaca özetlemek gerekirse ilk kokular mısırlılar tarafından kanıtlanabilir nitelikte arkeoloji kanıtları bıraktı, ilk çağdaş parfümü Macarlılar buldu, konusu ile noktalandırabiliriz.

Bu satırda sitemizin satış ve siparişleri hakkında bilgilere yer verilmektedir. En etkili parfüm siparişleri verebileceğiniz site adresimizden. Ayrıca İzmir/Türkiye ve çevresine kargo gönderilerimiz mevcut şeklindedir. Kapıda ödeme şekli ile kargolarınızı adresinizden teslim alabilirsiniz. İzmir için posta kodu: 35110 İzmir / Türkiye'ye ürün teslimatlarımız İvedi!! olarak yapılmaktadır.

Bundan bir önceki makalemizde kokuların tedavi edici özelliklerinden ve psikoloji ve kokuların etkileşimi olan ''Psikolojiye İyi Gelen Kokular'' adlı başlıklı makalemizde hangi kokuların neye iyi geldiği hakkında bilgilendirme metnimiz bulunmaktadır yazımızı okumak için buradaki linke tıklayarak göz atabilirsiniz.