En Etkili Feromon Parfümler Baştan Çıkarıcı Parfümlerde % 25 İndirim 2017 Yılının En Sexy Parfümleri Kokunuzla Büyüleyin 1 Sıkışta Etkilemek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Parfümlerde Nota Nedir?

Parfüm kullanmasak dahi, bir çoğumuzun karşılaştığı terimler arasında bulunan ''nota'' ne anlam ifade etmektedir, parfüm ismi ile birlikte kullanıldığında ''nota'' neyi çağrıştırmalıdır. Kullanılan bu terim çoğu kez müzik terimlerinde karşımıza çıkmıştır, ama söz konusu parfüm olduğunda parfümün üzerimize ilk sürülmesinden itibaren koku moleküllerin belirli bir süreye dağılma fonksiyonlarını ifade eder.

Örnek Olarak, Parfüm Notası Nedir;

Herhangi bir parfüm kullanıcısı parfümü üzerine sıktıktan sonra, tahmini olarak ilk 25-30 dakika içerisinde parfümün 1. notasını koklarsınız, sonra şişelenmiş güzel kokunun 2. notasını koklayarak hissedersiniz ve son olarak kokladığınız kokular parfumes 3. notasını ifade etmektedir. Bu şekilde 1.2.3. nota'da denilir.

Kısaca Parfümlerde Nota; Parfümün ilk sıkıldıktan sonra kokuların akış kombinasyonunu oluşturan değişken koku moleküllerinin zamana yayılımı dır.

Yukarıda bahsettiğimiz bilgiler ışığında şişelenmiş güzel kokular içinde kullanılan ''nota'' nın ne anlam ifade ettiği konusunda fikir edindik, bir gazete, dergide, televizyon, internette yada herhangi bir sohbette''parfüm ve nota'' ilişkisini açıklayacak algımızda oluşan ilk çağrışımın ne demek olduğu hakkında bilgi edindik.

Belirtilen parfüm nota 3 kısım içerisinde, parfümde etkili olan koku kompozisyonunu oluşturmaktadır. Bu kısımları oluşturan notaların isimleri şu şekildedir, (zamana yayılma sıralaması baz alınarak) üst nota (1.nota), orta nota (2.nota yada kalp notası), alt nota (3. nota veya dip nota) olarak kozmetik parfüm sektöründe adlandırılmaktadır, bazı kullanıcılar veya üretici firmalar tarafından kullanılan alternatif isimleri açıklamalar altında belirtilmiştir.
Parfümlerde Nota Nedir

Parfümlerde Nota Nedir

Parfümler içerisinde peyder pey koku yayılımını sağlayan kombinasyona nota adı verilir, Parfüm kullanıldığında burnumuza gelen ilk kokuya 1. nota 15-20 dk sonra gelen kokuya 2. nota ve son olarak bu zaman zarfları bittikten sonra parfümün kalıcılığını sağlayan son algıladığımız kokulara 3. nota denilmektedir.

Üst Nota Nedir, Ne İşe Yarar?


Parfümün ilk sıkılma anı ile başlayan ve buna müteakip burnumuza gelen koku izlenimini oluşturan 1. açılış katmanlarıdır. Herhangi bir parfümün üst notası koku etkisi (kalıcılığı) bakımından en zayıf halkayı oluşturur, hava ile teması sonucunda en uçucu moleküllerden meydana gelir, parfüm tasarımcılarının ilk notalarda kişileri cezbedici kokuları kullanmaları, ürün satın alma kararının arttırılmasında büyük rol oynamaktadır. Genel olarak hafif ve çiçeksi kokular kullanılmaktadır.

Bir parfüm satın almadan önce kullanımındaki zamana bağlı olarak kalıcılığını test ederek alınması gerektiği, tüketicilerin memnuniyet oranını arttırmıştır, genel olarak edp parfümlerin kalıcılığı edt veya edu gibi diğerlerine oranla daha yüksektir, fiyat farkları ise bu tezi doğrulamaktadır.

Üst Nota İle Anlamdaş Kelimeler;


➡ Açılış Notası
➡ Baş Nota
➡ Tepe Notası
➡ 1. Nota veya
➡ İlk Nota şeklinde de telaffuz edilebilir, yazılır yada bahsedilir.

Orta Nota Nedir, Ne İşe Yarar?


Parfümde orta nota olarak bilinen kalp notası, 1. notanın bitmesine müteakip ortaya çıkan en çarpıcı ve kokunun zevk alma duyusunu doruğa ulaştıran kısımdır. Daha çok kalp notası olarak da bilinen 2. nota'nın önemini kalp notası olarak vurgulanmasından da tahmin edilebilir. Şişelenmiş güzel kokunun öz yapısını meydana getiren moleküllerden oluşur, kişi üzerindeki tende kalıcılığı sağlaması açısından özenle kodlanır. Alt notanın kalıcılığını ve etkisini sağlamlaştırmak için orta notanın önemi büyük rol oynar.

Orta Nota İle Anlamdaş Kelimeler


➡ Kalp Notası
➡ 2. Nota

Alt Nota Nedir, Ne İşe Yarar?


Parfümün son kısmını oluşturan kişinin üzerinde en fazla kalıcı olacak kısım ''baz nota'' olarak da bilinen dip notadır. Parfüm kullanan kişinin en fazla hissedeceği kokular bu bölümdedir, Kalıcılık açısından uçucu olmayan moleküllerden meydana gelir. Bu parfümlerde bulunan 3. ve son notasıdır.

Alt Notası İle Anlamdaş Kelimeler


➡ Dip Notası
➡ Baz Nota
➡ Temel Nota yada
➡ 3. Nota adı altında telaffuz edilebilir, yazılır veya bahsi geçer,

Bir önceki yazımızda cinsel (azdırıcı) niteliği taşıyan parfümlerin kullanıcıları tarafından yapılan anket değerlendirilmesi ve tavsiyesi bulunmaktadır ''Parfüm Kullananlar Anketi'' başlığı adı altında sizde bu ankete katılmak isterseniz buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

6 yorum

uzun zamandır merak ettiğim fakat her sferinde ertelediğim bir konuydu bu parfüm ve nota ilişkisi şimdi öğrenmiş oldum teşekkür ederim.

bende nota deyince ilk aklıma gelen müziklerde nota şimdi ikinci bir notayı hafızama yazıyorum iyi oldu en fazlada beğendiğim nota sizlerinde bahsettiği üzere kalp notası oldu

nota ve parfüm ilişkisi önemli bir konu bende kozmetik sektöründe çalışmaktayım açıklayıcı bilgileriniz için ayrıca teşekkür ederim gerçekten emeğe değer bir çalışma olmuş

kalp notası sizlerinde dediği en değerli nota bazı kişiler dip nota diyor ama bende kalp notasından yanayım

3. nota dip nota oluyor değil mi bi parfüm aldım kokusu değişip duruyor zaman geçtikçe

en son nota üzerimizde en fazla etkisi ve kokusu duran nota öylemi ?