En Etkili Feromon Parfümler Baştan Çıkarıcı Parfümlerde % 25 İndirim 2017 Yılının En Sexy Parfümleri Kokunuzla Büyüleyin 1 Sıkışta Etkilemek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Edp Edt ve Edc Parfüm Nedir Farki

Parfümün alt kısmında küçük yazılarla bize gösterilen edp, edt ve edc gibi parfüm yoğunluğunu ve konsantrelerini oluşturan bazı harflerin ne anlama geldiği hakkında bir çoğumuzun bilgisi yoktur. Bizim için önemli olan kokunun hoşumuza gitmesi ve kendimizde alacağımız kokunun üzerimizdeki albenisini oluşturması parfüm alma kararımızı vermede en etkili rol oluşturmuştur. Şimdi bu EDP, EDT ve EDC olarak şişelenmiş güzel kokuların açıklamasını yapalım nedir bu edp, edt ve edc nin farkı? Neden bu harfleri farklı farklı görüyoruz.


EDP EDT EDC Parfum Nedir Farkları

Parfümlerde Kalıcılık

Bir nevi parfümler içinde saf parfümün yoğunluğunu ifade eden kısaltmalardır. edp, en kalıcı kombinasyon sağlayan formül, edt onun bir seviye aşağısında bulunan, edc ise parfüm yoğunluğu çok az miktarda bulunan kokulardır.

Parfume Exract (Saf Parfüm) Nedir?


Şişelenmiş güzel kokuların konsantrelerine, (yoğunluk ve aroma) göre bir oranı vardır bu oran % olarak gösterilir ve saf parfümlerde bulunan oran %20-40 oranında bulunur. Saf parfümlerin kalıcılığı daha yüksek seviyededir ve şişelenmiş güzel koku satan yerlerde bu parfümü bulmak neredeyse olanaksızdır, olsa dahi yüksek fiyatlar içeren miligram açısından şişesi çok küçük kokulardır.

EDP (Eau De Parfume) Nedir?


EDP (Eau De Parfüme) kısaltması olarak karşımıza çıkmaktadır, anlamı ise ''parfüm suyu'' olarak adlandırılmaktadır. Saf parfümden sonra yoğunluğu ve aroması en etkili parfüm çeşididir. Aroma oranı % 10-30 civarlarında. Fiyatı ise saf parfumeden sonra 2. sırada yer alan fiyatlar üzerinden satılır yani 2. kalitede bir parfüm diyebiliriz tabi yoğunluk oranının ve özelliğini seviyorsanız, buna kalıcılık nitelendirmesine yapabiliriz. Fiyat açısında genelde EDP parfümler EDT parfümlerdeki fiyat farkı vardır.

EDT (Eau De Toilette) Nedir?


EDT (Eau De Toilette) baş harflerini simgeleyen özellikleri barındıran ve ''Tuvalet Suyu'' anlamına gelen bir kısaltmadır. Tuhaf dimi ! kısaca bu ilginç içerik nedir? nereden geldi bahsedelim. İtalya'da ŞİŞELENMİŞ GÜZEL KOKULAR' ın eau de toilette isminde bulunduğu dönem içerisinde kanalizasyonların yerin üzerinde olduğundan ötürü, hafif ve kalıcılık özelliği az olan kokular kullanılıyordu. Günümüzde ise fresh denilen ve hafif kokular olarak adlandırılan parfüm türleri olarak anılmaya başlandı. edt parfüm yukarıda da bahsettiğimiz gibi hafif ve kalıcılık özelliği daha az olan özelliktedir. farkı yoğunluk oranı %5-20 aroma içerisindedir.

EDC (Eau De Colagne)Nedir?


EDC (Eau De Colagne) ise kalıcılık özelliği uçuculuk özeliğine oranla daha az bileşen ve yoğunluluk aromasına sahip kokulardır koku duyusu çok hassas kişilerin tercihi olan edc kalıcılık özeliği zayıf olduğu için tavsiye edilmemektedir, fakat bu tür edc kokusu çok hafif kokuların kullanımı da yaygındır. % 2-5 oranında yoğunluk ve aroması bulunmaktadır. Diğerlerine oranla gördüğünüz gibi en düşük konsantreye sahip kokulardır.

EDP, EDT VE EDC Parfümler Arasındaki Farklar Nedir?


EDP (Eau De Parfüme), EDT (Eau De Toilette) parfüme göre daha fazla kalıcıdır, fiyatları ise kalıcılık oranına göre doğru orantılıdır yani; edp edt den daha pahalı fiyatlar olarak karşınıza yansıyacaktır. Bunların fiyat ve kalıcılık özelliğinin en azamisi edc'dir. Edp parfümler mevsimlerine satışlarda farklılık gösterseler de kış mevsiminde çok kullanılan ve tavsiye edilen kokulardır. Buna ters orantılı olarak edt tipi kokular daha çok yaz aylarında kullanılır ve kış aylarında kullanımı azalır, bunun yegane sebeplerinden biri ise kış aylarında kokunun daha yaygın bir hal almasıdır.

Bundan bir önceki makalemiz olan Cinsel İstek Arttırıcı Parfümler başlıklı yazımızda cinsel isteğin artmasını tetikleyen ve artırıcı özelikte üretilen parfümler hakkında genel bilgilere yer verilmektedir.

11 yorum

verdiğiniz bilgiler gerçekten çok önemli nedeni ise sizlerinde bahsettiği gibi çoğumuz bu parfümleri alıyoruz ve kullanıyoruz yoğunluk oranlarını hiç dikkate almadan sonrada parfüm neden kalıcı değil diye yakınıyoruz.

bende çoğu kimse gibi bu edt edp veya edc neyi ifade ediyor bilmiyordum, site sahiplerine teşekkür ederim güZel bir açıklama metni oluşturmuşsunuz sorun olurmu bilmiyorum ama edc kullanmak neredeyse hiç parfüm kullanmamak gibi bir şey kolonya edc gül suyu misali sür çık :)

edt Eau De Toilette anlamı bayağı bir karma karışık gibi görünse de okuyunca çocuk oyuncağı

bende bu edc Eau De Colagne konusunda takıntı yaptım Nedir? ve buldum burada güzel içerikler var kaliteli

EDP çok kaşıcı EDT biraz kalıcı EDC hi. kalıcı değil Parfümler Arasındaki Farklar bunlar :)

edp kalıcılık özeliği fazla olan bilhassa erkek parfümleri kadınlara oranla seçimi çok zor.

şimdi yeni bir bilgi daha edindim konusunda uzman kişilerden hemen hemen herşey ile ilgileniyorum özellikle insan anatomisi ile ilgili edp ve edt enim tercihimdir.

kalıcılık yönünde edt olarak biliyordum ynlışım varmış adp her yerde öyle yazıyor çünkü parfüm almadan araştırmak lazım kullanıcı yorumlarını ayrıca okumak faydalı bilgi edinmemizi sağlar

edp parfüm hakkında bu güne kadar tahmin ettiklerim gerçekten doğru çıktı edu kolonyalarda fazla miktarda kullanılıyor galiba

losyonlarda varmı bu oran onu bilmiyorum veya deodorantlarda yoksa sadece parfümlere özgü bir şeymi bu edp veya edc dediğiniz şeyler

edc kullanımı düşük olduğu kokusunun kalıcılığı ile paralel galiba ben hem hafif ve ferah bir koku olsun istiyorum hemde kalıcı olmasını istiyom